Borelióza

30.08.2017

Vzhledem k častým dotazům na toto téma jsem se rozhodla o shrnutí několika základních informací:

Co to je?

- infekční onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi

Kde to chytnu?

- hostitelem této bakterie je klíště, pokud je klíště na nás dostatečně dlouho přisáté (cca 3-5 hodin), tak bakterie "vcestuje" do našeho organismu (přesněji do krevního oběhu)

Co se děje potom?

- je více možných scénářů, které jsem seřadila od nejpravděpodobnějšího až k těm méně častým

1. klíště včas vytáhneme a k přenosu vůbec nestihne dojít

2. máme dostatečně funkční imunitní systém, Borrelie nás nakazí, ale je imunitními buňkami zneškodněna

3. Borrelie nás nakazí.. cca po třech až čtyřech týdnech se kdekoli na těle objeví červená skvrna, tato skvrna má některé charakteristiky, dle kterých ji určitě poznáte: má průměr min. 5 cm a ve svém středu je světlejší, je to taková "různě tlustá kružnice" viz.obrázek (matematici mi popis kružnice jistě prominou :-)...v tomto stádiu (jedná se o I. stadium nemoci) navštivte lékaře co nejdříve !!!!

Může se stát, že jsem nakažen aniž bych si něčeho všiml?

- bohužel ano, má to několik příčin:

1. skvrny si nemusíte všimnout, jak jsem psala výše, může být opravdu kdekoli na těle, proto je důležité se po přisátí klíštěte cca 5-6 týdnů kontrolovat (stačí 1x za týden)

2. skvrna se vůbec neobjeví...to se stává většinou u starších pacientů, u pacientů se zhoršenou imunitou, po dlouhodobých onemocněních atp.

- pokud tedy není borelióza odhalena v I. stadiu, dostává se po nějaké době (měsíce až roky) do stádia pozdního, zde se projevy dost různí: bolesti velkých kloubů, zánět srdečního svalu, poruchy nervového systému - zánět mozkových blan/zánět mozku...

Kdy vyhledat lékaře?

- pokud na těle objevíte výše popsanou skvrnu

- pokud se necítíte dobře - horečka trvající déle než tři dny/dlouhodobě zvýšená teplota/náhlá bolest velkých kloubů/otoky velkých kloubů i bez bolesti/prchavý exantém (rozsáhlejší zarudnutí kůže, které se střídavě objevuje a mizí)

- !!!! dlouhodobá únava má ve většině případů jinou příčinu než je borelióza

Jak se onemocnění diagnostikuje?

- těžko..., pokud pacient přijde v I. stádiu a má "ukázkovou skvrnu", tak je diagnóza snadná, v ostatních případech je to už horší...dostupné krevní testy nejsou dostatečně průkazné, jsou založené na průkazu protilátek (bílé krvinky, které mají za úkol bojovat proti infekcím) v krvi, jenže lze těžko poznat, zda máme protilátky, které jsme získali při kontaktu s Borrelií v minulosti, buď po proběhlém onemocnění se kterým si organismus sám poradil nebo zda jde o infekci novou, někdy to zjistit samozřejmě lze, ale většinou ne. Proto se v ordinacích krevní testy většinou neprovádí. Léčba se nasazuje na základě klinických příznaků. V pozdějších stádiích, kdy příznaky nejsou zcela evidentní, je lépe pacienta odeslat na specializované pracoviště - infektologické

Jak se borelióza léčí?

- antibiotiky, v prvním stádiu se podávají po dobu 2-3 týdnů v tabletách, v pozdějších stádiích se dávají antibiotika na delší dobu a to i několik druhů najednou, buď v tabletové formě nebo v infuzích

Je borelióza nakažlivá ?

- v zásadě není, pokud tedy s někým neuzavíráte "pokrevní bratrství"...samozřejmě v extremních případech (kontakt s nedonošenými dětmi, pacienty po transplantacích atp. bych doporučila opatrnost)

A co prevence?

- dlouhé kalhoty, postřiky, ale především bych doporučovala se po každém pobytu v přírodě prohlédnout a klíště co nejdříve odstranit

- očkování zatím neexistuje

- klíště neskáče ze stromu! , největší výskyt je vysoká tráva-na tu pozor !!

Co říci závěrem? Několik zkušeností z praxe...

- z boreliózy se v médiích a na internetu dělá velký strašák, onemocnění je vetšinou dobře léčitelné a hlavně mu lze do jisté míry předcházet, opakuji se, ale ještě jednou zdůrazňuji důležitost prevence - klíště vyndat co nejdříve!!!

- stále mnoho lidí neví, že se skvrna může objevit kdekoli na těle !!!!!! je nutno se prohlížet pečlivě, v praxi jsem např. viděla "tlustou kružnici" (tak se mi ten výraz líbí, no :-) v průměru cca 20 cm, která obkružovala pacientovo rameno, přišel s tím, že se mu zřejmě otlačilo na rameni ucho od tašky, ale že je mu divné, že pruh stále nemizí, když sundal tričko a já se podívala z boku a zeshora (vy, co víte jakého jsem vzrůstu, tak se nesmějte), tak bylo jasně vidět, že jde o kruh a diagnóza byla jasná...bohužel jsem si to tehdy nevyfotila :-(

Tak to už by myslím stačilo, doufám, že jsem vás neunudila :-). Do podrobností se zde záměrně nepouštím, text jsem chtěla napsat co nejsrozumitelněji, snad se mi to povedlo :-)